Kalocsai uszoda és gyógyfürdő

gyogyfurdo_es_uszoda

Az egykori Méhészeti telepen (ma Csajdakert) a Kalocsavidéki Méhészeti Egyesület fürdő építését határozta el. Az 1927. június elején elkészült fürdőben egy betonmedence, gyermekmedence és öltözők voltak. A fürdő vízellátását egy 120 l/perc hozamú, 35° C hőmérsékletű gyógyvizet adó artézi kút biztosította. A fürdő felesleges vizét a Kossuth Lajos utca alatt átvezetve az Árpás csatornába (ma: Csorna-foktői árapasztó csatorna „Vajas”) vezették. Az artézi kutat állami támogatással fúrták. A Méhészeti Egyesület 1929. máj. 18-án 21 ezer pengőért a fürdővel együtt eladta a Csajdakertet a városnak.

A harmincas évek elejétől élénk sportélet folyt a fürdőben. Rendszeresen rendeztek vízilabda mérkőzéseket és úszóversenyeket. 1933 februárjában megalakult a Kalocsai FC vízi sport szakosztálya. Az 1937. júl. 26-án rendezett úszóversenyen részt vett Csík Ferenc olimpiai bajnok is. Harsányi Vera úszónő pedig országos csúcsot úszott gyorsúszásban. A város 1933-ban átépítette és felújította a fürdőt. Új öltözők épültek, elkészült a fürdő ma is meglévő központi épülete. A medencéket felújították, a fürdő területét parkosították és sportpályák, játszóterek készültek. A felújított és kibővített fürdő jún. 5-én nyílt meg. A nagy medence mérete 106*33 m volt, amihez utólag egy 33,3 m méretű, úszóversenyek rendezésére alkalmas medencerészt építettek. Június 26-án a fürdő nevét Tomori fürdőre változtatták. Eredeti nevét 1945 májusában kapta vissza.

A hatvanas évek második felében a szabadtéri medencéket, mivel nem feleltek meg az egészségügyi és a higiénés előírásoknak, bezárták, csak a központi épületben működő kádfürdő működött tovább. Az uszoda megnyitására, illetve gyógyfürdő és fedett uszoda építésére a hatvanas évektől kezdődően különböző elképzelések születtek. Még 1964 augusztusában egy kutatófúrás 1003 m mélységben 70 C hőmérsékletű termálvizet talált, amely, a benne lévő nagymennyiségű ásványi anyag miatt, közvetlen felhasználásra nem volt alkalmas. A majdnem két évtizedes eredménytelen tervezgetés után, a nyolcvanas évek elején felgyorsult a fedett uszoda építésének ügye. 1984-ben uszodaépítő és fenntartó egyesület alakult, amely az uszodaépítés ügyét népszerűsítette és támogatókat toborozott.

A fedett uszoda építését 1985-ben kezdte meg a városi tanács a Csajda fürdő területén. 1987. december 14-én nyílt meg a két medencével rendelkező fedett uszoda. A nagyobbik medence 25*12,5 m nagyságú volt 1,7-1,8 m vízmélységgel, a víz hőfoka 26-28 C. A kisebbik medence mérete 12,5*6 m, vízmélysége 0,8 m volt, vízhőfok 28-30 C. Az elkészült uszodára települve hidroterápiás nappali kórház létesítését tervezte a városi tanács. A terveket a rendszerváltás szele elsöpörte. A kilencvenes évek végén gyógyfürdő létesítését tervezte a városi önkormányzat, 1999-2000-ben hozzákezdtek a gyógyvíz-kutatáshoz, illetve a gyógyfürdő kialakításához, amely 2002 elején elkészült.

Már a világháborút megelőzően is több mélyfúrású kút üzemelt, aminek a kedvező hatását sikeresen kihasználták, ugyanis uszodát működtettek, de sajnos a további fejlesztések helyett ezeket a kutakat lezárták, az uszodát pedig elbontották.

A termálvíz hasznosítása ebben az időben még nem kezdődött meg, arra az évezred végéig várnia kellett az uszodát látogató vendégeknek.

Elérhetőségek
Gyógyfürdő és Uszoda Kalocsa
Cím: 6300 Kalocsa, Csajda kert
Telefonszám: +36 (78) 461 075
www.kalocsaviz.hu